top of page
Post: Blog2_Post
Search
  • Big Tim

News and notes from Saturday, November 26th!!!

Last of tournament titles for Thanksgiving week decided on this day. Here are the champions of Saturday.


Decatur: MacAuthur (Decatur)


Fenton: Rolling Meadows


Grant/Mundelein: Warren (Gurnee)


Loyola Academy (Wilmette)/ New Trier (Winnetka): St Ignatius College Prep (Chicago)


Maine West (Des Plaines): Hoffman Estates


Ed Molitor Tournament (Palatine): Glenbrook South (Glenview)


Ridgewood (Norridge): Ridgewood (Norridge)


Riverside Brookfield: Brother Rice (Chicago)


St Charles East: Benet Academy (Lisle)


St Viator (Arlington Heights): Evanston Township


Wheaton Academy: North (Downers Grove)


WJOL/ St Francis Univeristy (Joliet): Lemont


Congrats to all the champs and participants in every tournament or round robin shootout.


Top performers:

RJ Davis, Glenbrook South (Glenview) 22 points (Tournament MVP)


Gaven Marr, Glenbrook South (Glenview) 21 points


Connor May, Palatine 23 points


Jalen Falcon, Lockport 24 points (All Tournament)


Kaleb Jackson, Carmel (Mundelein) 25 points


Ahmad Henderson II, Brother Rice (Chicago) 24 points (Tournament MVP)


Khalil Ross, Brother Rice (Chicago) 17 points 11 rebounds (double/double)


Darien Green, Christ The King Jesuit Prep (Chicago) 23 points 5 assists 3 steals 0 turnovers


Jeremy Fears Jr, West (Joliet) 26 points 8 assists (All Tournament)


Jeremiah Fears, West (Joliet) 21 points 4 assists (All Tournament)


Rokas Castillo, Lemont 32 points (Tournament MVP)


Matas Castillo, Lemont 19 points 6 assists (All Tournament)


Tyler Franklin, Cobden 27 points 22 rebounds (20/20 double/double)


Will Gonzalez, Riverside Brookfield 26 points


Arius Alijosius, Riverside Brookfield 18 points


Miles Cohan, Deerfield 21 points


Alex Engro, Loyola Academy (Wilmette) 23 points 6 rebounds


DJ Wallace, Hoffman Estates 22 points


Cameron Christie, Rolling Meadows 24 points 6 rebounds 7 assists (Tournament MVP)


Tsvet Sotirov, Rolling Meadows 12 points 7 rebounds (All Tournament)


Mark Nikolitch-Wilson, Rolling Meadows 12 points 6; rebounds 4 assists (All Tournament)


Alejandro Diaz, Fenton (Bensenville) 26 points 6 rebounds


Jelani McGregor, Phillips (Chicago) 23 points


Mykel Lindsay, Phillips (Chicago) 14 points 12 rebounds (double/double)


Brady Kunka, Benet Academy (Lisle) 17 points


AJ Levine, York (Elmhurst) 25 points


Carlos Harris, Curie (Chicago) 18 points


Austin Schaumburg, Dunlap 23 points


Jack Huber, Libertyville 19 points


Owen Freeman, Moline 26points 14 rebounds (double/double) (All Tournament)


David Douglas Jr, Christian (Yorkville) 20 points 10 rebounds (double/double)


James Stevenson, Momence 32 points 7 rebounds 6 assists


Morez Johnson Jr, St Rita (Chicago) 10 points 13 rebounds (double/double)


Adyn McGinley, Beecher 25 points 6 rebounds 4 assists


Mekhi Cooper, Bolingbrook 26 points 5 assists


JeShawn Stevenson, Lindbloom (Chicago) 29 points


Simereon Carter, Waukegan 20 points 11 rebounds (double/double)


Cam Cesare, Lake Park 18 points


Darrell Island, DeKalb 19 points


Jonah Ross, Evanston Township 22 points ( 7 for 8 from three)


Prince Adams, Evanston Township 10 points 14 rebounds (double/double)


Brady Kunka, Benet Academy (Lisle) Justin Hardy #HardyStrong MVP of the St Charles East Thanksgiving Tournament












215 views0 comments
bottom of page